England.jpg
Management
- cały świat - 
Memories
Memories
Memories
Quality Studio
Quality Studio
Quality Studio
Moments
Moments
Moments
12 on 14 Jazz Club
Feelings
Diuna Club - live
  • www
  • Facebook - Biały Krąg
  • YouTube - Biały Krąg
Krzysia Górniak
PL          

Jedna z najlepszych gitarzystek jazzowych w Europie, kompozytorka, producentka, aranżerka. Obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną od wielu lat koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą, a także w filharmoniach i teatrach muzycznych m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Słowenii.

Pat Metheny o jej pierwszej płycie "Tales" napisał: "I have been listening to your CD - and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!” („Słuchałem Twojej płyty CD I muszę przyznać, że wasze brzmienie bardzo mi się podoba! Słychać, że dobrze się rozumiecie i cieszę się, że bardzo staracie się wypracować własne, indywidualne brzmienie i pomysł na zespół”).

 

Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Współpracuje z muzykami jazzowymi, a także grywa z orkiestrami symfonicznymi i kwartetami smyczkowymi.

 

Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Wydała dotychczas siedem albumów. Obecnie bierze udział w różnych projektach i współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i dyrygentami, a także wieloma muzykami, zagrała m.in. z:  Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Maciej Tarnowskiego, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, Atom String Quartet, Barock Quartet, Maciejem Miecznikowskim - wokal, Evangelosem Tzimkasem - gitara basowa (Grecja), Pawłem Pańtą - kontarbas, Wojciechem Gogolewskim - piano, Krzysztofem Ścierańskim - gitara basowa, Wojtekiem Pilichowskim - gitara basowa, Kubą Badachem – wokal.

Kompozycja Krzysi Górniak „Blue” z płyty "Ultra" znalazła się w finale konkursu kompozytorskiego „International Songwriting Competition 2005”, w którym jurorami byli m.in. Tom Waits,   Joss Stone,   Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield i Steve Vai, a na 15 tys. zgłoszeń do finału przeszło tylko 12 piosenek.

W plebiscycie za 2018 rok, czytelnicy miesięcznika Jazz Forum umieścili Krzysię na 10 pozycji wśród najlepszych polskich gitarzystów jazzowych.

Collage.jpg